* 2011 Shkarko Mp3 Shqip , Anglisht , Programe , Sms Falas nga : NittzZ 2011 *


  Poezi Dashurie

  Share
  avatar
  Admin
  Admin

  Number of posts : 13
  Age : 28
  Registration date : 21/06/2007

  Poezi Dashurie

  Mesazh  Admin prej Tue Aug 26, 2008 12:25 am

  Do i mbylli syte mundohem te flej
  ndoshta ne enderrat e mija
  te te gjeje,Lutem te mos z'gjohem
  se te deshta dhe te dua
  Nuk mundem ta kuptoj si
  e kalon jeten pa mua...?

  Shkoj e shtrihem ne krevat
  un pa ty s'ndjehem rehat
  nga syt e mi veq dalin lot
  pa ty smundem te jetoj dot!!!

  Kam mall per syte e tu qe me shikonin si e etur
  Kam mall per buzen tende qe me puthte
  si e q'mendur..!!!
  __________________


  ShPrEsA

  Ulem, shiqoj nga dritarja koha po hec,
  por une jam ketu, nuk po luaj vendin,
  jam duke ndegjuar fjalet e tua, tu i
  realiziu besat dhe shpresat e tua..
  a do te rrish ne besim apo do te
  jet filozofim...
  __________________


  PsE Jo..

  Nuk i ndegjon fjalet e mia,
  por ndegjon qka flet rinia,
  nuk me beson mua, por i beson
  genjeshtrat e huaj,
  nuk me shiqon ne sy, por mbyllesh ne vetmi..
  nuk dia me teper sa te them, une pa ty smuj
  te jem…
  __________________  LeTrA

  Mora nje leter per me ta shkruar
  ndjenat e mia per ty ti pershkruar,
  por ska fjal ska gje per dashurin time
  ndaj teje ,dora pom dridhet smuj me besu
  se cka ndodh me mu,e perfundoj me fjalen Te Duuu...
  __________________


  MbYlLeM

  Mbyllem ne soben time, driten e shuaj
  Mendimet ne ty me shkatrojn, e burgosi
  veten time, mendoja se jeta mbaroj,
  mbyllem nga shoqeria, vuaj
  pa pushuar, fyti me shtregon
  smuj te flas, dua te jem ne vetmi
  dhe te kem qetsi...
  __________________


  Me lEjO

  Me lejo te dashuroj me gjith shpirt ,
  me lejo te puthi me plot dashni,
  me lejo te tregoj gjerat te embla
  me lejo te ledhatoj trupin tend te bukur,
  me lejo te therras ty shpres dhe gezim
  oh zot lere te jet kjo nje fillim…


  S`di se nga me vijen kujtimet te misterta,
  etje ndiej per to,
  edhe ket nat me shum se cdo her mģ lendove plaget ti,
  dashuria ime...
  __________________  Dikur desha dikend,
  dhe ndoshta do ta dua,
  por si dikur dikend, asnjiher askend.
  Edhe pse nuk jemi bashk ,
  ende te dua,
  por ne se bashku nuk munjm me jetu

  Prane dritares ri dhe prap mendoj..!
  Pse mos te kem prane kur te dashuroj..?
  I kujtoj natet me ty qe i kalova..
  Sa puthje me jape,e sa te dhurova..!!
  __________________


  NJE LOT NGA MALLI PER TY.

  Nje lot i rend nga syte e mi
  me ra nga malli qe kam per ty
  kjo zemer po qan e po vajton
  per yllin e nates(ty)po mendon
  Valle perse fati im keshtu
  thelle qenka fundose
  per jeten tone te gjate
  veq zoti le te vendose
  nuk e di ku gjindesh tani
  nuk e di kush te ka prane
  nuk e di a beson po te them
  se kjo zemer per ty po qane
  vetem nje gje e mbaj ne mend
  se kjo zemer shum te beson
  per ty brenda enkas ka vend
  kurr ne jete njeri s“tradheton
  Mbaje mend,kurr mos harro
  sepse zemra veq njehere do
  sepse shpirti kur njeher vuan
  mallin tim vetem ti e shuan
  besoj kesaj zemre e thot te verteten
  per ty do te jepja dhe jeten
  per ty boten do ta rrotulloj
  vetem te bindesh se sa te dashuroj
  ky s“eshte fundi por ka te tjera
  ka te tjera dhe shum poezi
  do te kuptosh se lindi nje zemer
  qe perjete te vuaj per ty...
  __________________  Pse po me qan shpirti
  Pse po vuaj me zemer
  Pse ende pa te takuar
  U dashurova ne emer...!!!

  Per at buzqeshje t`embel,
  plot sinqeritet,,
  po te shifte Hena,
  pa fjal kish me mbet!

  Loti kur derdhet ne qerpik
  loti i paster si kristal,
  kujto dje kur me the ik
  dhe sot me thua te lutem me fal...
  Ngrohte dhe ftohte kjo zemra jote,
  zjarr dhe akull pa mbarim
  nuk je fundi i kesaj bote
  ndaj kujtoje emrin tim...
  __________________


  A dot jet...

  Buzet e tua tė ėmbla si qershia,
  syt e tu si deti,
  duart e tua trupin me ledhatojn,
  puthjet e tua me befasojn,
  dua ta dija, a dot te jet per
  gjithmon..??


  Te kam pran, por nuk te shoh
  te kam afer e prap jo,
  dua te them nje Fjal por nuk
  me lejon, dua te veproj por me
  shtrengojn, dua tet gacėmoj por s'guxoj
  ndjenat e mija me ledhatojn...
  __________________


  PRINCESHA E LOTIT...  Unė jam dashuria e qeshur e lumtur,
  nuk jam vetėtima ,
  shkrumbuese e motit,
  jam puthja nė shpirt e humbur,
  princesh e zemres,
  jo princesh e lotit!  Jam gjallėria nė gjumin e jetės,
  dashuri e brishtė,
  s'mė mbytėn padrejtėsitė,
  jam ėndėrra nė gjurmėt e tė vėrtetės,
  jam zemra e dikujt
  qė gjithmonė m'ka pritė!
  Princesh e lotit qė buron nga zemra,
  diku nėpėr botė,
  fshihet ėndėrra e zgjuar,
  do tė gjej njė ditė edhe unė lumturinė,
  nga dashuria ime,
  ai do mbetėt i hutuar...!!
  __________________


  Per ty

  Eja moj e dashur
  Te tregoj kesaj here
  dua te te fejoj
  une kete vere.

  Do te marre fryme
  une shume lirisht
  vetem kur ta shohe
  unazen Ty ne gisht...
  __________________  Pendimi

  Se tregova une dashurine
  tani shpirti po m'vajton
  zemra ime shume e merzitur
  vazhdimisht ty po t'kerkon

  me kujtohen castet tona
  qe sbashku ne i ndame
  edhe lumturine
  qe ne te dy e pame

  se ashtu une mendova
  nuk e di as vete
  tani kur mendoj per ty
  mendohem me t'vertete

  me kujtohen castet tona...
  __________________


  Ahh te dua...

  Zemra ime troket
  Me shpejtėsi
  E syt shkėlqejn
  Si ylli nė gjithėsi

  Dua tė pėrqafoj
  Tė pėrkdhel e ledhatoj
  Qė trokitjet e shpejta
  Tė zemrės t\'i ndaloj

  Dua qė flokėt t\'i lėmoj
  Buzėt t\'i shijoj
  E tė them
  Se tė dashuroj......
  __________________  Me gure te mbulova


  Té thashé té dua,
  ti mé mohove.
  Té thashé gjithēka je pér mua,
  ti mé harrove.

  Ta dhashé buzéqeshjen,
  Ta dhashé gézimin,
  Ti fala puthjet,
  Ma tregove trishtimin.

  Prej teje mésova dashurin,
  Prej meje mésove gézimin,
  Un ta dhash lumturin,
  Ti ma ktheve me tradhti.

  Té fundosa thedh né zemér,
  Pérmbi té vendosa guré,
  Qé té mbetesh aty,
  Dhe mos té dalesh kurr...
  __________________


  Lamtumir...


  Mos me pengo te lutem
  shko ku ke deshir
  Qe mu me mashtrove
  Ndoshta gjen me mire...
  Ndoshta do te mendosh
  per castet qe i kaluam
  ndoashta ste intereson
  se dashuria jone ka mbaruar...
  Tani ne mes nesh
  vetem kujtimet kan mbet
  lumturia jone e bukur
  eshte tretur per jete............
  __________________


  Kam 2 pika lot,
  dhe nje keng kendoj,
  per nje vajz qe e dashuroj,
  porsi nje zog,
  dua te fluturoj,
  mbi supin tend,
  dua te qendroj,
  sa te jetoj.
  __________________


  Ne Afrik njerzit vuajn nga urija,
  Ne Kosov vuajn nga dashurija.


  Pikon Loti


  Pikon loti pa ndale
  nga dy syte e mi
  zemra e mjere vuan
  nga e zeza tradheti


  Pikon loti nga zemra
  dhe kurr ska te ndalur
  sa shum kisha gabuar
  qe zemren ta pata falur  Pikon loti pa ndale
  dhe shum me ben te lenduar
  te di dhe te kujtoj ate
  qe shum e kam dashuruar  Pikon nje lot i zi
  dhe une te kujtoj ty
  a e meritova valle
  zemren me ma thy  Pikon loti i syrit
  pikon loti i zemres
  ende une po vuaj
  nga tradhetia e femres  Mos harro asnjehere
  se jeta ime ketu mbaron
  nga tradhetia e rende
  ende loti me pikon...
  __________________ lol!

  By Admin: kenny
  avatar
  Admin
  Admin

  Number of posts : 13
  Age : 28
  Registration date : 21/06/2007

  Re: Poezi Dashurie

  Mesazh  Admin prej Tue Aug 26, 2008 12:26 am

  Pse?


  Pse jemi te ndar
  Dhe sjemi te bashkuar
  Pse Zoti na ka vrar
  Kaq shum jemi larguar


  PseSyt e mi,
  Po rrjellin vec lot
  Nga qe jemi larg
  Dhe ste perkedhel dot

  Zemra nuk me rreh
  Se nuk degjon Gezim
  Sepse ti mungon
  Ne Kraherorin tim

  Pse Zemra sme rreh
  Se per ty ka ndjenja
  Pse syri sme shef
  Sepse ti je rrezja

  Ta zgjedhesh nje rruge
  Sa nuk esht shum von
  Qe te vish tek un
  Zemrat Ti bashkojm

  Une jam Pellumb
  Ti je Pedhumbesh
  Ne Zemren time
  Gjithmon do te jesh...
  __________________
  avatar
  Admin
  Admin

  Number of posts : 13
  Age : 28
  Registration date : 21/06/2007

  Re: Poezi Dashurie

  Mesazh  Admin prej Tue Aug 26, 2008 12:27 am

  Qendroj ne heshtje pres nje fjal nga ti...pres nga goja jote e embel te del fjala te dua sepse dashuria ime je ti ...
  __________________


  Sa zemra takova te gjith ipervelova,
  Kur ti mu afrove magjin ma leshove,
  Mendova me ik ti dole me mprit,
  Spata ka me shku veq n'ty mu dashuru...
  __________________


  Nuk e di a e sheh?
  Nuk e di a e lexon?
  Nuk e di a e mendon?
  Se zemra ime vetém ty té don!!!!!!!
  __________________


  Zemra te dridhet


  Zemra te dridhet
  fryma te ndalet
  kembet te leshojn
  kur at e ke afer

  Ti e shikon
  me shum admirim
  nuk mund ta mohosh
  \"ESHT NE SHPIRTIN TIM\"

  Kur esht afer teje
  nuk mund ta mohosh
  gjdo gje qe ndjen per te
  deshiron t\'ia tregosh

  Dashuria esht e madhe
  me fjalen TE DUA
  kur ti e ndegjon
  ndryshon mendimet e tua

  Dashuria nuk njeh mas
  nuk njeh njeri
  gjendet kudo
  si qielli ne pafundesi...
  __________________  Pa ty zemra don mem plas
  Jam merzit afer met pas
  Pasha lotet qe i kam ne sy
  Mka marr malli me nejt me ty...
  __________________


  Ty te dua

  Ty te dua ty te pres mos dashuro tjeter se per ty do te vdes si vala e detit si uji qe buron dashuria e jon gjithmon do te vazhdon ne fund te botes e kudo qe te jesh dashurin time ne zemer do ta kesh...
  __________________
  avatar
  Admin
  Admin

  Number of posts : 13
  Age : 28
  Registration date : 21/06/2007

  Re: Poezi Dashurie

  Mesazh  Admin prej Tue Aug 26, 2008 12:32 am

  Kujto


  Tė kujtoj mė thot e kaluara,
  tė dua mė thot zemra,
  tė mė duash nuk tė detyroi,
  por tė me duash nėse e meritoi.

  Nėse jeta tė dėshpron,
  nese fati shpinen ta kthen,
  nese gjithqka te behet monoton,
  mos harro se egziston dikush qe ty te don...
  __________________  Dashuria eshte...??


  Eshte fjal qe te freskon
  eshte zjarr qe te pervlon
  eshte mjalt qe te embelson
  eshte xeher qe te xehron
  eshte semundje e pa sherim
  eshte vuajtje e pambarim
  eshte i paharrueshen kujtim.

  Jo, jo s,eshte loder me lujt
  siq i duket dikujt

  Jo jo s.eshte vetem keng
  s,eshte vetem fjal
  eshte nje termet i madh
  qe nga shpirti ka dal.

  Dashuria eshte lot,
  e loti eshte renkim...!!
  __________________


  Mos e shiqo shkrimin
  por ruje kujtimin
  nese une vdes
  kujtimi im ty tė mbes
  tė DUA me ZEMER
  e jo me interes
  pėr tere jeten time
  deri sa tė vdes????


  Nuk po mundem ZEMREN ta fitoj
  nga ZEMRA sdua tet largoj
  edhe pse me ben tė vuaj
  prap ne zemer do tė ruaj
  edhe pse me ben tė qaj
  prap ne ZEMER do tė mbaj...
  __________________  *+,*
  `'*+,*+,.,+*
  `'*+,*+`'*+,*+,., +*
  *+,.,+*`'*+.,+*`'*+,*+,.,+*+,.,+*`'*+,., +*
  *+,.,+*`'*+,.,+*`'*+,.,+*`'*+,*+,.,+*`'*+,., +**+,*+,.,+*`'*+,.,+*
  Edhe pas 100 vjetesh kur pluhuri i harresės tė mė ketė mbuluar,
  ti do tė mbetėsh engjulli im i preferuar......!!!
  *+,.,+*`'*+,.,+*`'*+,.,+*`'*+,*+,.,+*`'*+,., +**+,*+,.,+*`'*+,.,+*
  *+,.,+*`'*+.,+*`'*+,*+,.,+*+,.,+*`'*+,., +*
  `'*+,*+`'*+,*+,., +*
  `'*+,*+,.,+*
  *+,*
  __________________


  Mos e shiqo shkrimin
  por ruje kujtimin
  nese une vdes
  kujtimi im ty tė mbes
  tė DUA me ZEMER
  e jo me interes
  pėr tere jeten time
  deri sa tė vdes????


  Nuk po mundem ZEMREN ta fitoj
  nga ZEMRA sdua tet largoj
  edhe pse me ben tė vuaj
  prap ne zemer do tė ruaj
  edhe pse me ben tė qaj
  prap ne ZEMER do tė mbaj...
  __________________  Tė dish tė lexosh
  Éshtė e lehtė ta kuptosh

  Dicka dua tė tė tregoj
  Anash germat ti lexo
  SHih ku ėshtė sekreti
  Unė atė ne zemėr e ruaj
  Rri e nuk e tregoj
  O kjo ėshtė fare e lehtė
  Je e zgjuar gjeje vetė....

  ______________________


  Sa bukur qesh sa bukur shiqon tė dua
  pėr bese sa qe nuk beson qka me tė
  Than kur zemra ime vetem ty tė done

  Pse qe tė dua kur ti sme do dhe une
  njė jete me ty dua tė qendroj ne syte
  E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
  Shofe shkatrimin

  Je larg me kilometra por ne zemer
  Ase milimetra asgje nuk dua prej
  Teje vetem met pas afer meje

  Nuk i besova veshve nuk besova
  Ne mua kur me goje ti the
  Se tė dua Ma mirė ėshtė tė
  Vdes ti mbylli keta sy se
  tė jetoj ne ket bote
  Pergjithmone pa ty

  Zemer ty e din se sa tė dua
  Une thjesht nuk muj me jetu
  Pa ty nese ti vdes edhe une
  Me ty tė ejtojme bashke edhe
  Ne ate dunja tjeter...
  __________________


  Kur Ti s'je kėtu!!!

  Kur ti s'je kėtu
  as chati nuk me kenaqe.
  Kur ,ti s'vjen, me jave tė tera
  nuk mundem tė gjej ilaq.

  Kur ti s'je kėtu,
  asgje ,s'me fascinon.
  As ,puna ime si duket,
  mirė nuk funksionon.

  Kur, ti s'je kėtu,
  une nuk e di, ku, tė kerkoj!!
  Veqse rruget e qytetit
  tė gjitha i kaleroj .

  Kur ti s'je kėtu ,
  asgje nuk ka kuptim.
  Vetem e jetoj jeten
  dhe kerkoj shpetim...
  __________________  60 Sekonda ne minut mendoj pėr ty,
  60 Minuta ne orė jam me ty,
  7 Dit tė javes merzitem pėr ty,
  365 Dit tė vitit tė dua vetem ty....


  Ti je shpres ti je gezim ti je loqka e shpirtit tim!!
  tė kam hane e tė kam drit tė kam zemer e tė kam shpirt!!
  Mbes me shpres dhe pa durim qe tė me behesh fati IM!!!


  ora ėshtė 12 gjumi spo me merr kur i mbylli
  syt perpara me del...
  __________________


  Ti pėr mua je si njė poeme ne doreshkrim,
  je pjesa me e embel e shpirtit tim,
  je ai engjell qe me dhe ate buzeqeshje tė embel e plot ves,
  qe sdo e harroj gjersa t'vdes

  Ti pėr mua je si njė poeme ne doreshkrim,
  je pjesa me e embel e shpirtit tim,
  je ai engjell qe me dhe ate buzeqeshje tė embel e plot ves,
  qe sdo e harroj gjersa t'vdes...
  __________________  Ke Zgjedhur

  E ke zgjedhur terrin,
  natėn e dashurise,
  gjumin e enderrave,
  eklisin e zemres tende.

  Ke zgjedhur njė kafaz pėr ty,
  Ke zgjedhur trishtimin,
  pėr dashuri tė jetes,
  Qe ti vet ke krijuar.

  Koha ėshtė teper e gjate,
  koha qe une deshiroj
  qe se bashku me ty,
  afer ta kaloj.

  Deshira ėshtė e madhe,
  Qe njė buzeqeshje nga ti,
  dhurate ta pranoj.

  Nuk do tė jete koha
  Qe ta kontrolloj qendrimin tone,
  Ndoshta do tė jete e shkurt,
  Por do tė qendroj pėr jete.

  njė rruge qe krijohet,
  Ne njė natė dashurie,
  Qe jeton ne tė gjitha
  Rrezet e ndriquara...
  __________________  njė gje na lidh,
  na bashkon ne zemrat tane,
  zeri yt i ulet dhe i larget,
  shtrengon shpirtin tim.

  I rrethuar nga ti,
  Ne njė dhome tė erret,
  i qelur nga imagjina jote,
  i dalur nga njė pasqyre e zeze,
  i mbuluar nga lekura jote.

  tė shof ne njė lule,
  nga petalet e emocioneve,
  ne lartesim tė shpirtit,
  tė shof ne njė park tė shpreses.

  Deshiroj tė afroj,
  Ta ndiej knaqesin e profumit tend,
  Deshiroj tė beje ty,
  tė jetosh pergjithmon
  Ne shpirtin tim...
  __________________  Kam vjedhur nga ti!

  Kam vjedhur nga zemra jote
  njė lumturi qe kam deshiruar,
  kam vjedhur nga ti lotet,
  lotet qe rrjedhin nga gezimi,
  pėr ta ujitur zemren time.
  Kam vjedhur nga syt e tu driten,
  qe tė beje ne mua tė rriten lulet.
  Kam vjedhur ne qiell njė yll,
  njė yll qe tė perngjan ty,
  Qe tė ringjalli gjate nates
  njė emocion tė deshiruar.
  Jam njė hajn, njė hajn dashurie.
  Kam vjedhur zhurmen
  E gjurmave tė tu,
  buzeqeshjet e tua.
  njė lule qe gjate nates,
  gjate dites dhe pėr gjithė,
  me jep gezim dhe lumturi.
  Jam njė hajn qe nuk pendohem,
  qe tė kam vjedhur ty
  dashuria e jetes sime,
  lumturia e ēdo koheve...
  __________________  Zemer, sot nuk tė ndegjoj!


  Une, nuk deshiroj
  tė ndegjoje zemra ime,
  Sot nuk dua
  Qe tė flas shpirti im.
  Me duhet tė heshti
  Britmat e tua tė vetmise.
  Me ndegju vetem fjalė,
  tė permbushur me lot.
  njė Ja ne mes tė nates.
  Me mungon….
  njė dhimbje e fort
  Ne mes tė dhemb.
  njė tė dua…
  Thirrje nga siperfaqja,
  Ku je?
  Nuk dua tė ndegjoj
  Zemra ime,
  ndegjoj vetem njė violin
  pa telat e saja,
  njė kitare pa tela,
  ndegjoj zerin e tyre vajtues.
  Do tė kisha ndegjuar
  Heshtjen e asgjes,
  Jo melodi tė embela.
  Une nuk jam pėr ty sot,
  Nuk do tė ekzistoj pėr ty sot.
  Do tė mbes vetem edhe une,
  pėr derisa do tė mbetesh vetem edhe ti...
  __________________


  Kerkoj

  Kerkoj token e zdeshur,
  pėr ta mbjellur
  gezimin tone
  tė ēdo hapi tone.
  Kerkoj hijen e fresket,
  hijen e pemes se jetes,
  pėr ta jetuar freskimin
  ne ndjenjat tona.
  Ndegjoj kenget,
  tė meshefur ne mes tė rremave,
  pėr ta zgjedhur
  qetesin me tė bukur.
  pėr mua,
  kerkoj njė pasqyre,
  qe tė reflekton ty,
  qe ta shfrytezoj rastin,
  qe ta jetoj jeten e dyfisht me ty...
  __________________  Emocioni nuk ka ze

  Deshiroj ti shkruaj dy fjalė,
  deshiroj diēka tė theme,
  nuk di se si tja filloj,
  ta shprehi njė emocion.

  Shfletoj libra tė shumta,
  lexoj letra dashurie,
  asgje gjeje ne to,
  as dy fjalė qe ti shprehi ty.

  Hapi tekstet e kengeve,
  ndoshta njė gjys fjalė gjeje,
  asgje ne kto thenje,
  ti them ty nuk me pelqej.

  Jam sjellush ne shumė kujtime,
  Jam munduar tė jap fillim,
  Por ne fund kuptova,
  Se emocioni nuk ka ze.

  Emozioni ish i heshtur,
  i ruajtur dikun ne mbrendesi,
  i ndier si dielli ne qiell,
  i qmushem si florinje.

  Ta paraqes kete emocion,
  tė qendron para pa ze,
  njė fjalė e cila nuk del,
  tė dua ty tė them...
  __________________


  Dashuria nuk vdes.

  Dy zemra u kthyen ne njė
  Dy shpirtera pranuan njeri-tjetrin
  Me pas u zune pėr hiē gje
  I hapen rrugen vrerit.

  Vreri ish dinak ju mbuloi syte
  I zbrazi teresisht i beri tė lehte
  Qe secili tė gjnte njė dashuri tė dyte
  Dhe pėr shumė kohė tė mbetej e fshehte.

  E mistereshme jeta u tregua
  E heshtur me plot tė papritura si gjithgji
  Nga kjo vreri plotesisht u mashtrua
  Dhe mori rrugen ne punė tė tij.

  Por jeta se la qe tė largohej
  E mbertheu me kthetrat e saj
  Qe vreri me pas tė pendohej
  Dhe tė dergjej, tė dergjej ne vaj.

  U shkri ky vrer e u be det
  Por tashme qe teper vone
  Se ai kish lene tė shkrete
  njė dashuri kaq tė njome.

  Vreri me pas avulloi
  Dhe jeta u ngrit serish ne piedestal
  Kjo keto tė rinj ndihmoi
  tė ndreqnin kete gabim tė madh.

  E harruan dashurine e dyte
  Dhe prej saj serish u ndane
  Sepse e donin tė paren si syte
  Dhe tė vdiste nuk e lane.

  tė dy tashme jetojne ne mirekuptim
  Respektojne e duan njeri-tjetrin
  E kuptuan tashme se bėnė gabim
  Ate ditė qe u bashkuan me vrerin.

  Kuptuan se dashuria nuk vdes
  Se qendron e fresket perplot arome
  Si lulja e mbuluar me vese
  Qe kurre s’vyshket, por rrin e njome.

  tė gjithė mbeten tė hutuar
  Cte ish valle kjo qe ndodhi
  Me njeri-tjetrin zemeruar
  Dhe perseri Zoti i mblodhi...
  __________________


  Pėrher Rruges Kur Kalon
  Zemra Ime Po Lenkon
  Nisi Trupi Me Mu Dridh
  N'kater Gjuha Mu Lidh

  Ah Kjo Zemra Ime
  Ka Ra N'dashuri,
  Kto Buzet E Mija,
  Tė Dojn Vetem Ty

  Heren E Mrame Moj
  Kur tė Pashė
  Nisi Gjuha Me Mu Trash
  Desha tė Them Se tė Dua
  Mjeri Une Nuk Kam Guxuar

  Ah Kjo Zemra Ime
  Ka Ra N'dashuri,
  Kto Buzet E Mija,
  Tė Dojn Vetem Ty

  Unė Tė Dua Moj Une tė Dua
  pėr Ty Dua Me U Tranu
  Ktheje Koken me shiko Mu
  pėr Ty Jam Moj Tuj Kẽndur

  Ah Kjo Zemra Ime
  Ka Ra N'dashuri,
  Kto Buzet E Mija,
  Tė Dojn Vetem Ty...
  __________________


  nese vjen koha lamtumir te me thuash
  te lutem zemra ime asnje cast te mos
  vuash se nuk dua ti shoh te perlotur
  un ata dy sy ti mos vuaj loqk
  vuaj un per ty...
  __________________  dua nje pershendetje ne naten me shi
  nje perqafim te ngroht kur sna sheh njeri
  nje puthje ne faqe nje lutje per mua
  nje enderr te shthurur nje klithme TE DUA  nje dit kur te zgjoesh mos laj syt me lot
  se dikush tjeter do te tregoj se sjam
  me ne ket bot,ti mos pyet si vdiqa
  pyet si jetova,pyet si me shkuan
  ditet qe pa ty i kalova  dua qe cdokush ta tregoj realitetin
  dua qe dhe zemra ta zgjedh te vertetin
  dua qe dhe ti te me tregosh mua
  me don me te vertet apo kot thot te dua


  dy lule celin dy fruta qeshin
  dy unaza nderrohen dy zemra
  bashkohen fjal ka plot por nje
  mjafton TE DUA FORT...
  __________________


  T'kam dasht me zemet t'kam dashut me shpirt
  Qe ti prej meje do me ik kurr nuk e kam dit
  Nje zemer e pata dhe ate ta fala
  Ma more ma theve dhe per jet ma ktheve
  Me fjal me the te dua
  Me zemer me the sje per mua

  Dua te shkoj
  Dua te harroj
  Por dije nje gje
  Qe gjith te perkujtoj...
  __________________  do te behem zog
  e ti se do te me njohesh
  do te vi ne dasem
  kur ti te martohesh
  do ti bi daulles
  per lamtumiren tuaj
  kurse une i mjeri vetem,
  vuaj dhe vuaj

  te deshiroj
  fat ne jet
  nje trup me shendet
  ne shtepi harmoni
  dhe dashuri pa kufi...
  __________________


  Zemra lengon
  vajtimi shpejton
  dashurinė e parė
  do ta kujtoj edhe nė varrė.
  Do te bėhem shkrumb e hi
  do te tretem nga njė dashuri
  zemra me thot tė dua
  pse me ben kaq shumė tė vuaj?

  Gjithmone kan thėnė
  nga urrejtja e tepert
  shfaqet ndjenja e dashurise
  dhe shfaqet ne horizont...
  __________________


  Tash a me njeh?tash a e din se kush jam un?tash a e kupton se zemra ime te ka dashur shum?un bera gjdogje te mundur per ty tash mund tme kuptosh pse kam pasur aq shum lot ne sy!vetim ti je vetem ti ke qen gjithmon ne ket zemren time dhe kjo kurr nga vetja ste largon,edhe pse sjemi bashk un ma te leht e kam pasi qe ta kam deshmuar se si un askush ne bot ste don,dikur neve na ndajten nderhyn ne dashurin ton a thua tash jan penduar dhe me zdot na lendojn,gjithmon e pyes veten pse ?pse?pse nuk e pata at guxim me koh pse lejova qe dikush tjeter te na e nderprej dashurin ton...Un gjith mon tr desha ashtu si edhe ti a dot vij ndonjeher ajo dit te kem ty ne perqafim,lotet e mi nuk kan pushuar as nje her se derdhuri per ty edhe ket vet ti zemer e di,tash jemi shum larg te dyt te vetmuar smund ta gjejm as nje tjeter dashuri se per ne gjdo person tjeter shpejt na u bahet i huaj,kam provuar por nuk provoj me dot se ekam kuptuar se ta dashuroj dike tjeter esht shum e kot,prandaj kshtu po rri mes vetmis dhe dikuj tjeter e zgjodha vetmin sepse ma e mir per mua esht vetmija se sa zavensimi yt me dike tjeter te kam dasht-te dua-do te dua-gjat gjith jetes.....???-----


  by: ken_ny
  __________________

  Sponsored content

  Re: Poezi Dashurie

  Mesazh  Sponsored content


   Ora ėshtė Thu Apr 26, 2018 7:10 pm